Otevřené dopisy - I.

Jak je vidět, někteří lidé se neštítí ke svým lžím a pomluvám využít ani tištěná periodika. A jak je vidět, i některá kynologická tištěná periodika jsou bez předchozího ověření ochotna tyto lži a pomluvy vytisknout... Dokonce bez toho, že by jejich šéfredaktoři dali prostor k vyjádření i druhé straně - paradoxně té napadené.

Protože na sobě pomluvy, lži a špínu ležet nenechám, rozhodl jsem se napsat 2 otevřené dopisy - jeden adresovaný šefredaktorovi časopisu "SVĚT PSŮ" RNDr. Petru Dvořákovi, druhý sl. Janě Andráškové z Prahy.

Obrázek o celé kauze nechť si udělá každý sám.

Věc: reakce na článek uveřejněný v časopise "Svět psů" č.11/05 (nakladatelství Minerva CZ, s.r.o.)

Vážený pane šéfredaktore,

        ačkoliv nejsem pravidelným čtenářem časopisu "SVĚT PSŮ", byl jsem před několika dny z více zdrojů informován, že v tomto čísle byl uveřejněn konfrontační článek o mně a soustředění z května tohoto roku. Časopis jsem zakoupil a předmětný článek skutečně našel - v rubrice "Ohlasy" na straně 67, pod názvem "FALCO" a podepsaný "Jana Andrášková". Po jeho přečtení, kdy jsem nevěřil vlastním očím, jsem se rozhodl napsat dva otevřené dopisy - Vám i slečně Andráškové.

        V prvé řadě musím konstatovat, že jsem zcela ztratil důvěru v serióznost Vašeho časopisu. Prvním předpokladem kvalitní novinářské práce je totiž OVĚŘOVÁNÍ INFORMACÍ. V dobře vedeném a své cti dbalém časopise totiž není možné, aby byly otištěny materiály lživé, pomlouvačné a naprosto neodpovídající skutečnosti. To nelze omluvit ani formulací v tiráži, kde se píše o odpovědnosti autora za původnost a obsah příspěvku - pokud je příspěvek takového typu jako ten od sl. Andráškové, pak je POVINNOSTÍ vedoucího rubriky (odpovědného redaktora) zjistit a uveřejnit stanovisko napadené strany (protože dotyčný příspěvek na základě toho, proč a jak byl napsán, skutečně nic jiného není). Jinak totiž nebrání nikomu nic v tom, aby zcela beztrestně a zaštítěn "odborným časopisem" pomluvil kohokoli - v pejskařské branži např. psí školu, chovatelskou stanici, konkurenci atp. Jak je však vidět, v případě časopisu "SVĚT PSŮ" to možné je - a stačí se podívat ve stejném čísle do stejné rubriky na jiný příspěvek. Nezlobte se, ale tímto přístupem se Váš časopis dostal na úroveň čistého bulváru, protože uveřejňujete materiály, jejichž pravdivost nemáte ověřenou - pouze proto, že máte pocit, že je článek dostatečně "senzační" a bude určitě někoho zajímat. Znovu opakuji - v případě, kdy příspěvek neodpovídá pravdě a má jediný cíl, poškodit a pomluvit, nesete plnou zodpovědnost i Vy osobně jako šéfredaktor uveřejňujícího média, nikoliv pouze autor článku. Nemám pocit, že s tímto přístupem a kvalitou práce se můžete řadit mezi skutečně "odborné časopisy" - toto jsou skutečně praktiky bulváru.

        Víte - pokud byste si dali alespoň minimum práce a zjistili si, o kom a o čem ten článek vlastně je, uvědomili byste si několik základních nesrovnalostí v celé "kauze". Moje jméno je Viktor Dostál a pracuji se psy na základě své metody přirozené komunikace. Provozuji PSÍ ŠKOLU FALCO, internetové PSÍ STRÁNKY FALCO (http://psiskolafalco.web3.cz), jejichž součástí je i bezplatná Poradna, pořádám dvakrát ročně VÝCVIKOVÉ A RELAXAČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ FALCO, lidé za mnou jezdí i prostřednictvím mého INDIVIDUÁLNÍHO VÝCVIKOVÉHO SERVISU, napsal a vydal jsem knihu "PŘIROZENÁ KOMUNIKACE A ŽIVOT SE PSY" - to jsou všechno aktivity, které dle ohlasů lidí, kteří je využili a využívají, jsou úspěšné a pomáhají lidem i jejich pejskům. Protože - pokud by to, co prezentovala (a již nějakou dobu se snaží prezentovat neúspěšně i jinde, proto zkusila "uspět" pomocí Vašeho časopisu) sl. Andrášková, byla pravda - pak už bych prostě nebyl, nebyl by zájem o moje služby a na ta "strašná" soustředění, před kterými autorka příspěvku tak procítěně varuje, by se poslední roky nehlásilo vždy již kolem 70-90 zájemců, ze kterých vybírám 40-50, protože víc již nabrat nelze. Musím znovu zopakovat - zjistěte si prosím informace vždy i z druhé strany, než uveřejníte něco, co má v pozadí něco zcela jiného než co se snaží prezentovat.

        Nyní k samotnému článku, autorce a skutečnému průběhu událostí. Sl. Jana Andrášková mne kontaktovala poprvé v srpnu minulého roku prostřednictvím mé internetové Poradny - potřebovala poradit se svým labradorem Samem, později i křížencem Ferdou. Těch dotazů a mých odpovědí bylo postupem doby celkem šest (není problém si ověřit - data jsou 8.8.2004, 19.9.2004, 17.10.2004, 19.12.2004, 30.1.2005 a 3.4.2005). V lednu 2005 za mnou přijela i s pejskem na jednodenní konzultaci a protože dle vlastních slov byla spokojená, přihlásila se následně na 9.VÝCVIKOVÉ A RELAXAČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ FALCO, kde jsem měl možnost poprvé poznat i tehdy 7-měsíčního křížence Ferdu.

        Ferda byl bohužel problémový od samého začátku a to i díky přístupu své majitelky, která ho neustále brala před jinými psy do náruče a na moje doporučení, že mu tak skutečně škodí, se již tehdy tvářila velmi neochotně. Ferda měl jeden zásadní problém  - byl špatně socializovaný, na starší a hierarchicky výše postavené psy vyjížděl, ve chvíli kdy by normální a dobře vedené štěně vyslalo submisivní signály, Ferda kousal a z pohledu psí smečky se choval tak, že bylo pouze otázkou času, kdy ho potrestám já nebo vůdčí pes. Což je první lživé tvrzení autorky příspěvku - cituji: "moji psi nikdy neměli problém s jinými jedinci svého druhu". Není to pravda - Ferda problémy měl a nejenom s mým psem (na což asi autorka raději "zapomněla") a měl je evidentně díky špatné výchově své majitelky. Co se týká jejího druhého psa, tehdy 2-letého labradora Sama, problém nebyl, protože si ho dle vlastních informací vzala od chovatelky ve 13 měsících, tedy ve věku, kdy pejsek již socializovaný byl.

        Jak jsem již napsal, problémem Ferdy byla jeho základní neznalost, jak se ve smečce chovat. Protože šel vždy do agrese ze strachu, došlo k tomu, k čemu dříve nebo později dojít muselo a k čemu by došlo v každé řízené smečce - vůdčí pes, moje západosibiřská lajka Šedy, zasáhl. Štěně poučil výchovným stiskem  (v tuto chvíli nikoliv kousnutím!) a vše by bylo v pořádku, pokud by štěně místo signálu podřízenosti na lajku nevystartovalo. A Šedy se zachoval přesně tak, jak bych se zachoval i já, pokud by štěně výstrahu nepochopilo - druhé upozornění na chybu již bylo razantnější. Ale pozor - teď se dostáváme k velmi důležitému momentu - ŠTĚNĚ SE NEVÁLELO V KRVI, pouze náležitě (a správně) poučeno uteklo ke své chatce, kde se nadále pohybovalo BEZ PROBLÉMŮ A ZRANĚNÍ, která popisuje autorka příspěvku. A dále - na tuto scénu, její pokračování a agresivitu sl. Andráškové mám i několik svědků. Minimálně jeden z nich je člověk, který mne a já jeho poznal teprve na soustředění a svoje svědectví vydal i v internetové diskuzi, kde se sl. Andrášková snažila rozjet proti mně další lživou kampaň - není to tedy žádný můj známý a z hlediska svědectví se jedná o zcela nezaujatého člověka.

        Jak to tedy bylo dál... Odpoledne, na začátku výcviku, za mnou přišla sl. Andrášková a velmi nepříjemným arogantním způsobem mi oznámila, že její štěně je strašně zraněné a že s ním musí jet na veterinu do Prahy(!). Nabídl jsem jí, že pokud chce, je možné jet na veterinu podstatně blíž a především jsem chtěl štěně sám vidět, protože se mi celá její interpretace od začátku nezdála. Dostal jsem odpověď, že štěně je údajně zalezlé pod gaučem a nechce vylézt (ani k vlastní majitelce?) a musí s ním jet výhradně do Prahy. Padlo pár nepříjemných slov a sl. Andrášková, která především nezvládla sama sebe a bohužel ani výchovu svého pejska, odjela.

        Celý případ měl pokračování v internetové diskuzi. Sl. Andrášková proti mně rozjela pomlouvačnou a lživou kampaň ve stejném duchu jako je její příspěvek. V tu chvíli se ozvali lidé, kteří byli svědky celého incidentu a uvedli věc na pravou míru - popsali, jak se celý případ udál ve skutečnosti. Načež sl. Andrášková začala tvrdit, že ji léčba pejska stála cca 5.000,- Kč... což je naprostý nesmysl, protože jednak by i při pražských cenách musel být pejsek na hadry (což evidentně nebyl), jednak by bylo zcela přirozené (pokud by to vše byla pravda), kdyby kontaktovala především mě. Sl. Andrášková se mi dodnes neozvala. Pro soudného člověka již toto asi hovoří za vše...

        Jinými slovy. Celý případ, tak jak byl velmi emocionálně vylíčen v dotyčném příspěvku, je zcela zveličen a lživě podán, štěně v žádném případě nedoznalo takové úhony, o jaké se snaží autorka článku čtenáře přesvědčit - i průběh byl podán zcela jinak než jaká byla skutečnost. Nemám k tomu co dodat - snad jen to, že v případě argumentace "tvrzení proti tvrzení" mám na své straně pravdu a několik přímých účastníků.

A pane šéfredaktore, nyní Vám osobně položím několik, pro Vás možná nepříjemných otázek:

1/ Jste šéfredaktorem odborného časopisu věnujícího se psí problematice a proto předpokládám, že víte hodně věcí i o psech sám. Víte aspoň něco málo o plemeni západosibiřská lajka? O jejich podílu vlčí krve, vlčích vzorcích chování, plachosti na jedné a dominanci na druhé straně? O tom, že toto plemeno má nejblíže k vlkům a jedná na základě signálů, nikoliv agrese? Víte, co charakterizuje lajku z pohledu lidí, kteří s lajkami pracují již velmi, velmi dlouho - říkají "LAJKA JE PES, KTERÝ NIKDY NEPŘESTAL BÝT VLKEM." A taková lajka skutečně je a takový je i můj Šedy - výborný diagnostik psů problémových a v případě potřeby i výborný vychovatel (kladné ohlasy na toto téma mohu kdykoli doložit). Pane šéfredaktore, je velký rozdíl mezi stisknutím (které z pohledu laika může vypadat jako kousnutí, ale není) a kousnutím skutečným, neřkuli potrháním. Skutečné chování lajky pro Vás mělo být prvním indikátorem toho, že v tom příspěvku něco zásadně není v pořádku.

2/ Příspěvek sl. Andráškové se týká konce května, tedy 9.SOUSTŘEDĚNÍ. Nyní máme listopad... Mezitím proběhlo v září již 10.SOUSTŘEDĚNÍ (i toto byste měl brát jako informaci, která o něčem vypovídá) - není Vám divné, proč byl tento příspěvek napsán teprve nyní? I když budu počítat s redakční uzávěrkou, odstup několika měsíců je podivný, nemyslíte? I tato "aktuálnost" Vás měla zarazit.

3/ Pokud si pozorně přečtete celý příspěvek sl. Andráškové, nemůžete si nevšimnout, kam celý text od začátku směřuje. Mottem není "nešťastné štěňátko" (mimochodem tehdy již sedmiměsíční kříženec menších plemen), ale zoufalá a především nenávistná snaha odradit zájemce od mých akcí. Proto byl totiž celý článek sepsán... Ani to Vás neupozornilo, že by bylo přinejmenším vhodné před jeho otištěním kontaktovat i mne a zjistit si, proti komu vůbec je tolik zloby namířeno? A zda se text příspěvku skutečně zakládá na pravdě?

        Vážený pane šéfredaktore, je mi velice líto, ale vzhledem k průběhu celého tohoto případu i já se musím bránit, i když bych tento svůj čas mnohem raději věnoval práci s pejsky. A proto mi nezbývá, než Vás informovat, že požaduji:

1/ Zveřejnění tohoto dopisu v nezkrácené a neupravené formě na stránkách časopisu "SVĚT PSŮ" jako stanovisko napadeného subjektu.
2/ Písemnou omluvu Vaší redakce na stránkách časopisu "SVĚT PSŮ" z důvodu hanobení a poškození dobrého jména mého, mojí PSÍ ŠKOLY FALCO a souvisejících aktivit.

        Pevně věřím, že svoje pochybení napravíte a projevíte dostatek soudnosti a cti. V opačném případě je mi velmi líto, ale využiji dalších zákonných prostředků, abych tento případ uvedl na pravou míru.

        Děkuji a přeji více zdravé úvahy při otiskování příspěvků čtenářů a hodně zajímavého materiálu.

 

S pozdravem,

        Viktor Dostál
        PSÍ ŠKOLA FALCO
        E-Mail: psiskolafalco@seznam.cz
        WEB: http://psiskolafalco.web3.cz
        Tel.: 603 44 88 33 (odpoledne nebo večer)

V Liberci dne 6.11.2005

 

Slečno Jano Andrášková z Prahy,

vše podstatné k Vašemu lživému článku je uvedeno již v dopise adresovaném šéfredaktorovi časopisu "SVĚT PSŮ" (viz výše uvedený otevřený dopis). Když jste se na mne obracela na stránkách mé internetové Poradny a později přijela i s labradorem Samem na osobní konzultaci, netušil jsem, že jste člověk tolik postrádající charakter, že bych Vás v životě na výcvikové soustředění Falco nepřijal. Moje chyba, ale vidím spíš do hlavy pejskům než lidem.

Nelituji času a energie, který jsem věnoval Vašim pejskům. Lituji času a energie, který jsem věnoval Vám.

Tímto jsem s Vámi skončil a předem upozorňuji, že pokud se svými výpady vůči mé osobě nebo mým psům nepřestanete (ať jsou již jakékoliv formy a Vy dobře víte, o čem mluvím), pak začnu opravdu kousat. Nemáte to zapotřebí Vy ani já a dejte mi tu šanci, ať si o Vás zachovám aspoň špetku dobrého mínění - popravdě teď už z něj zbylo pouze poděkování za život jednoho křížence, kterého jste nenechala zmrznout (doufám, že aspoň tato verze je pravdivá).

A nezapomeňte, že zlo se vždy vrací tam, odkud bylo vysláno...

Viktor Dostál

V Liberci dne 6.11.2005

 

6.11.2005 20:00 OŽIVENO - pan šéfredaktor mi obratem odepsal - jeho "odpověď" i moje následná reakce jsou zde:

Vazeny pane, v rubrice Ohlasy jsme zverejnili clanek-dopis, jedne ctenarky, takze se nejednalo o redakcni clanek. V teto rubrice, stejne tak, jako je tomu napr. v dennim tisku, jsou zverejnovany ohlasy a nazory ctenaru. To jen podotykam, ze vubec nelze, jak pisete, overovat obsah techto nazoru a obsahu dopisu. To neni ani v moznostech redakce, ani v "pravu" (to prosim vemte v prenesenem slova smyslu) redakce. Je to rub demokracie, chceteli to tak nazvat, ze kazdy ma pravo na vyjadreni sveho nazoru. Nasi povinnosti je vsak dat prostor i pripadne reakci druhe strany, coz v nasledujicim cisle cinime dvema prospevky v teze rubrice.Urcite nam nejde o "senzaci", jak pisete a k bulvaru se rovnez snizovat nebudeme. Nas casopis dava prostor ruznym nazorum a mozna, na rozdil od jinych, se nechceme vyhybat ruznym nazorum, byt mohou - opravnene, ci neopravnene se nekoho dotknout. Verte, ze sve povinnosti znam a plne je respektuji i hajim. Rovnez chapu, ze se Vas osobne prispevek dotkl, a ze z vaseho pohledu i z pohledu dalsich ucastniku soustredeni se vam postoj pisatelky zda neobjektivni. Tomu odpovida i v cisle 12/05 zverejnena reakce. Preji Vam do Vasi narocne a zasluzne prace mnoho elanu, i pro pripady "problemovych ucastniku. Uvitam Vasi spolupraci, treba prave pro serii clanku o prirozene komunikaci cloveka a jeho psa. S pratelskym pozdravem RNDr. Petr Dvorak

 

Vazeny pane,

z Vasi odpovedi bohuzel vidim, ze skutecne nejste ochoten priznat vlastni pochybeni a ac to zduvodnujete "demokracii", je to pouze alibisticke vzdani se odpovednosti za neco, co se Vam zkratka nepovedlo. Je mi lito, ale jinak to nazvat nemohu - je to mozna pro nekoho neprijemne, ale proste mam ve zvyku nazyvat veci pravymi jmeny.

Proto prosim vezmete na vedomi, ze po tom, co jste mi i touto odpovedi predvedl, nemam skutecne nejmensi zajem s Vami spolupracovat a psat pro Vas nyni jiz skutecne bulvarni casopis (nebot pouzivate zcela stejnou argumentaci) jakykoliv clanek. Nedokazete se postavit k vecem celem a bohuzel tim utrpi i casopis "SVET PSU", coz mi ale uprimne receno bude jedno - pouze se to odrazi na jeho prodejnosti a oblibe. Ale pokud razite strategii uverejnovani spiny, nedivim se jiz nicemu.

Chtel jsem po Vas pouze uverejneni sveho stanoviska a pisemnou omluvu za poskozeni sveho profesniho jmena. Ale asi spravne tusite, ze byste skutecne musel uznat vlastni chybu, do cehoz se Vam evidentne nechce. Je to skoda, protoze schopnost sebekritiky je  velmi dulezita - pro Vas stejne jako i pro mne.

Jelikoz je toto Vase oficialni stanovisko, uverejnim je spolu s touto moji odpovedi na PSICH STRANKACH v rubrice, kterou jsem venoval tomuto pripadu. Narovinu receno, pane sefredaktore - velice jste mne svym "konstruktivnim" pristupem zklamal. Necht si ctenari udelaji obrazek sami.

S pozdravem,

        Viktor Dostal
        PSI SKOLA FALCO

 

V následném, prosincovém čísle časopisu "Svět psů" byly nakonec otištěny dvě z došlých reakcí od očitých účastníků celého případu, které uvedly celý od samého začátku lživě prezentovaný případ na pravou míru. Jak jsem bohužel správně předpokládal, mně skutečně nebyl poskytnut ani minimální prostor k vyjádření. Výsledný obrázek o úrovni "odborného časopisu" a profesionální práci některých novinářů nechť si každý udělá sám...

Děkuji tímto všem těm, kteří mi vyjádřili podporu, neuvěřili lžím a nebáli se napsat pravdu.

Viktor Dostál, PSÍ ŠKOLA FALCO

 

Zpět na hlavní stránku

Copyright © 2000-2006 Viktor Dostál - O.K.SOFT/Psí škola FALCO (All Rights Reserved.)
WWW stránky založeny 20.10.2000, poslední aktualizace: 1.1.2006
Optimalizováno pro rozlišení 1024x768