PSÍ STRÁNKY FALCO  
... unikátní metoda přirozené komunikace se psy!      

 

„Kdo jsem“

 

Obdivuji psy.

Obdivuji jejich inteligenci, sílu, houževnatost a radost ze života.

Přál bych si být jako oni...

 

 

NĚCO MÁLO O MNĚ A MÉ PRÁCI...

Psy jsem měl odjakživa rád, stejně jako všechna zvířata, ale nevyrostl jsem s nimi - pokud nepočítám dva skotské teriéry, kteří s námi žili v mém raném dětství. Jako dítěti se mi strašně líbili němečtí ovčáci, pro svoji podobnost s vlky. Ale nikdy jsem netušil, jak osudově do mého života psi jednou zasáhnou...

Pejsek, který mi doslova a do písmene převrátil život vzhůru nohama, byl můj zlatý retrívr Dino. Zavedl mě do svého psího světa a jen díky němu jsem v určitém období svého života nalezl sám sebe i svůj smysl života - odpověď na otázku, proč tu jsem a co bych za sebou měl nechat.

Tehdy malé štěně Dinečka jsem od začátku vychovával i cvičil sám. Zhruba na půl roce jsme spolu absolvovali dva cvičáky, které mi daly do budoucího života dva neocenitelné poznatky - jednak ten, že jsme uměli již při příchodu to, co se ostatní teprve učili (nezapomenu na okamžik, kdy na mne cvičitelka hulákala, že od Dina nesmím při odložení odejít, protože on se určitě hned zvedne - nezvedl, zůstal na místě, protože tohle už dávno uměl) a jednak ten, že takhle to dělat nechci - od začátku jsem věděl, že chci pracovat s pejsky na jejich komunikační vlně, tedy přes jejich psychiku, nikoliv systémem drezúra. Následovalo rozloučení s "klasikou", odchod s několika dalšími lidmi a na podzim roku 1998 založení PSÍ ŠKOLY FALCO.

V počátcích byly moje výcvikové lekce zaměřeny pouze na výcvik, ale již tehdy s preferencí na věci praktické a potřebné v denním životě, nikoliv na efekt - to přenechám s radostí jiným:) Výcvik probíhal na základě psychického přístupu, nikoliv drilem, probíhaly i "obrany" zaměřené nikoliv na rozvíjení zloby, ale na zvýšení přirozeného sebevědomí psů (i jejich majitelů:)), výsledkem byli psi různých plemen, kteří podle zpráv od jejich majitelů již jako mladí bezproblémově procházeli zkouškami povah i základních dovedností a docházeli uznání i na jiných cvičištích - dokud ovšem majitelé neprozradili, u koho že se to naučili... Inu, žijeme v České republice:)

Plynul čas a se psy jsem začal komunikovat intenzívněji - začal jsem je pozorovat a učit se od nich jejich psí řeč. Na podnět ze svého okolí jsem v říjnu 2000 založil internetové PSÍ STRÁNKY FALCO, na kterých se snažím propagovat jiný pohled na psy a jejich život a kde provozuji i poradnu, ve které se na mne lidé obracejí s nejrůznějšími problémy týkajícími se jejich čtyřnohých kamarádů a jejich výchovy i výcviku.

Na podzim roku 2001 se dalším členem mé smečky stala západosibiřská lajka Shadow ("Šedy"), kterého jsem si vybral již zcela záměrně vzhledem k jeho plemeni - lajky jsou psi, kteří nikdy nepřestali být vlky. Není to plemeno pro každého, ale já si strašně cením jejich přirozeného chování, inteligence, nezávislosti i věrnosti, jejich vlčích vzorců chování. Šedýsek mě naučil v psí komunikaci spoustě věcí a já mu za to nikdy nepřestanu být vděčný. Jako pes s typicky vlčím výrazem i chováním bohužel až příliš doplácí na averzi lidí - "karkulkovský komplex" je v lidech zakořeněn tak hluboce, že je to až k neuvěření!

Po smrti Šedýska, který pro mě tak moc znamenal, bylo pro mne na jednu stranu těžké si k sobě vzít nového psího parťáka, na stranu druhou jsem po něm strašně toužil ve chvíli, kdy můj život ovládl smutek a samota. Musel jsem tedy v prvé řadě vyřešit jednu základní otázku - kdo to bude? Šedýsek byl tak výjimečná osobnost i v rámci svého plemene, že jsem tušil, že teď to lajka nebude. Přesto jsem projel internet a i když mě srdce táhlo ke každému lajčímu štěněti, na které jsem narazil, věděl jsem, že by to nebylo dobře - pořád bych podvědomě čekal druhého Šedýska, pořád bych srovnával - a nikdy by to už Šedýsek nebyl. A pokud by měl mít vůbec šanci mít stejnou povahu, musel bych hledat někde úplně jinde. Moje poznání je, že u mne v jistých životních situacích vždy nějak zasáhne osud. Stalo se to i tentokrát a ve více rovinách... Několik málo týdnů před Šedýskovým skonem jsem šel po ulici a zčistajasna se mi v hlavě vynořila jedna melodie, kterou už jsem dlouhé roky neslyšel a roky si na ni nevzpomněl - melodie z jednoho starého francouzského televizního seriálu. Ten seriál jsem sledoval jako dítě a stejně jako melodie mi v hlavě utkvěl i hlavní psí hrdina. Byla to taková psí láska mého dětství, pes, který mě už tehdy hluboce zaujal, pes, u kterého jsem brečel, pokud se mu dělo něco zlého. Seriál, o kterém teď mluvím, bude minimálně moje generace dobře znát - jmenoval se Bella a Sebastián a onou Bellou byla překrásná fenka plemene pyrenejský horský pes (kterou ovšem hrál pes). Plemene, které se svojí charakteristikou tělesnou i povahovou vymyká ostatním pasteveckým psům - je to v pravém slova smyslu psí aristokrat, s jemnou a lehčí tělesnou stavbou, elegantním pohybem a úžasnou povahou. I přes svoji lehčí tělesnou konstituci oproti jiným pastevcům je to hodně velký pes, přes svoji nekonfliktní povahu umí být nekompromisní, pokud jemu nebo jeho člověku hrozí nebezpečí. Patří mezi plemena, která lidského šmejda odhalí neomylně a okamžitě, je svůj, používá vlastní mozek a není slepě závislý na člověku - je stále hodně blízko svým původním kořenům, inteligencí, způsobem komunikace i obecnými vzorci chování. Je to pes, kterému je přirozené žít v těsném vztahu se svým člověkem, je to pes, který přesně toto potřebuje - stejně jako já. A já si moc přál jednou v životě mít velkého pastevce... Místo po mém boku zaujal pyrenejský horský pes Gardien.

Bez svého psího parťáka žít neumím, nechci a život bez něj by se pro mě stal v tom pravém slova smyslu pouhým přežíváním... Přes tu strašlivou bolest z odchodu Gardýska – události, o které jsem již několik měsíců věděl, že přijde, přesto na to člověk nikdy není dostatečně připravený – přes skutečnost, že jsem se s touto tragédií nedokázal vnitřně smířit, jsem věděl, že potřebuji najít svoji novou psí dušičku... Už jsem stejně jako mnozí z vás dobře znal to mezidobí, kdy je život člověka s opravdu silným vztahem k pejskům doslova a do písmene prázdný – čas, kdy sice můžete zrealizovat cokoli, ale ve skutečnosti jste paralyzováni a totálně bez energie... Neuděláte nic, nedoženete resty, necestujete – cítíte jen smutek, osamělost a prázdnotu. A jak dny ubíhají, není to lepší a lepší... Ani o psí chlup. Je to jen horší a vy víte, že stejně tomu bude i zítra... Vůbec to není dobré. Máte však obrovské životní štěstí a kolem sebe několik lidí, kterým na vás skutečně záleží a protože Osud ví, co dělá, ten zdánlivě nesouvisející sled událostí v čase minulém začne dávat smysl a vše začne navzájem spolupracovat... Takže na to psí hledání najednou nejste sami a jste za to neskonale vděčni, protože váš smutek vás paralyzuje natolik, že sotva přežíváte, natož abyste vyvinuli soustředěnou činnost. Schází vám energie a cítíte jen tu obrovskou únavu, znásobenou posledními několika měsíci permanentního stresu... Noci, za kterých rychle usnete a tvrdě spíte, ale jakkoli máte za normálních okolností spánek protkaný bohatými a zajímavými sny, v těchto se vám nesní ani jeden – i váš spánek je temný a prázdný. Začalo to hned po odchodu Gardýska a skončilo až příchodem malého... Přesto v sobě najdete alespoň schopnost určité základní představy. Ta moje spočívala v úmyslu tentokrát pomoci mladému pejskovi z útulku (konkrétně zástupci některého z pasteveckých plemen) nebo si vzít nějakého z těch, které přímo jejich majitel má v úmyslu dát pryč, ať už z jakýchkoliv důvodů – i tací bývají k dispozici... Takto mi napovídalo moje srdce – tentokrát nejít do štěněte, které si vychovám odmala, ale zvrátit aspoň jeden z těch nešťastných psích osudů. Jednou za svůj život to udělat... Osud však měl jiné plány a do mého života vkročil další pyrenejský horský pes Bastien.

Od jara 2001 se stala tradicí moje VÝCVIKOVÁ A RELAXAČNÍ SOUSTŘEDĚNÍ, kde mají pejskaři šanci poznat přirozený život psa ve smečce a v praxi se naučit spoustu věcí týkající se výchovy, výcviku i celkového přístupu ke psům. Pro lidi, kteří potřebují akutně vyřešit problém svůj nebo svého psa nebo preferují individuální přístup, pak slouží můj VÝCVIKOVÝ SERVIS, který je přístupný všem, kteří jsou ochotni sami na sobě zapracovat. Dnes za mnou jezdí na soustředění i servis lidé z celé republiky i ze zahraničí a každý z nich je pro mne důkazem, že moje práce se psy a propagace pochopení psího uvažování má smysl.

V roce 2005 přibyly PŘEDNÁŠKOVÉ SEMINÁŘE A PREZENTACE - akce, které dávají lidem další možnost seznámit se s mojí filozofii práce s pejsky a metodou přirozené komunikace.

Důležitou součástí mé práce s pejsky a pro lidi jsou i dvě knihy, které jsem napsal a vlastním nákladem vydal:

  • PŘIROZENÁ KOMUNIKACE A ŽIVOT SE PSY
  • O PSECH A LIDECH

Obě jsou k objednání opět prostřednictvím tohoto webu.

V rubrice MOBILNÍ APLIKACE FALCO představuji dvojici aplikací pro smartphony postavené na platformě Android - FALCO PSÍ PRŮVODCE a FALCO DOG RESCUE. Bližší informace a popis naleznete ve zmíněné rubrice.

Dvě záliby z mého soukromého života úzce souvisí s mým hlavním smyslem života (prací se psy a pro psy a jejich majitele): je to moje hudební činnost a fotografování psů. Proč tomu tak je a jaká je spojitost právě se psím světem, to se dozvíte v rubrikách HUDEBNÍ RELAX a PSÍ FOTOSTUDIO.

Od konce roku 2006 mám tu čest být uveden v Hübnerově osobnostní encyklopedii "Who is ... ? (v České republice)", vydávané každoročně i v knižní podobě.

 

FILOZOFIE TOHOTO WEBU...

PSÍ STRÁNKY FALCO jsem od jejich samého počátku koncipoval jako zcela nezávislé, bez jakékoliv reklamy, sponzorů a komerční podpory, pouze s vlastní autocenzurou, ale s právem psát a uveřejňovat věci tak, jak je cítím. Stejně jako moje "psí akce", i moje internetová prezentace má určitá pravidla - na dnes již velkém prostoru má každý čtenář k dispozici velkou spoustu informací týkajících se jak přirozené psí komunikace a mého projektu , tak i obecných záležitostí psí problematiky, výchovy a výcviku. Tyto informace dávám k dispozici zcela nezištně, pouze s jediným omezením: jakožto autorské dílo jsou chráněny copyrightem, tudíž je zakázáno jakoukoliv jejich část kopírovat, uveřejňovat nebo jiným způsobem zcizit.

Rubrika Poradna jakožto další nezisková činnost má jediné pravidlo - než budete formulovat a zasílat své dotazy, které jinak samozřejmě velmi rád zodpovím, pročtěte si prosím dosavadní její obsah (včetně archivů), zda se Váš dotaz již neřešil. Chce to pouze určitý čas ze strany tazatele a využití funkce vyhledávače textových řetězců, která je mimochodem součástí každého internetového prohlížeče. Samozřejmě nebudou zodpovídány dotazy anonymní, urážlivé nebo konfrontačního rázu. Poradna je zaštítěna mým jménem, radím a pomáhám dle svého nejlepšího přesvědčení a budu velmi rád, pokud si ji oplátkou za moji práci nebude nikdo plést s anonymním diskuzním fórem.

Pokud má někdo se svým pejskem problém takového rázu, který není řešitelný pouze radou na dálku (a těchto případů bývá dost), nestyďte se mne rovnou zkontaktovat telefonicky a domluvit si se mnou individuální výcvikový servis. Od toho tu je a od toho tu jsem i já - rád pomohu.

Závěrem každému, kdo tyto stránky navštíví prvně, nebo je zde již pravidelným hostem, přeji, ať jsou mu nyní i v budoucnu zdrojem poučení, potěšení a lepšího pocitu ze života s vlastním pejskem.

Přehled základních copyrightových logotypů (© Viktor Dostál):

 


 

(a všechny jejich barevné a rozměrové varianty)

 

Hezký den a hezké počtení vám všem přeje

 

    VIKTOR DOSTÁL

    * výhradní provozovatel a autor webu "PSÍ STRÁNKY FALCO" (od roku 2000),

    * výhradní provozovatel všech dalších aktivit pod značkou "PSÍ ŠKOLA FALCO" (od roku 1998),

    * výhradní vlastník know-how a souvisejících autorských práv (od roku 1998)

 

Liberec (Czech Republic)

+420 603 44 88 33

info@psiskolafalco.cz

 

Děkuji Dinečkovi, Šedýskovi a Gardýskovi za všechno, co mne naučili...
Děkuji Bastíkovi za to, že se mnou žije svůj život...
Děkuji všem pejskům, které jsem měl tu čest poznat, za možnost být s nimi...

 

Zpět na hlavní stránku

 


Copyright © 2000-2024 Viktor Dostál - Psí škola FALCO
All Rights Reserved/Všechna práva vyhrazena.
WWW stránky založeny 20.10.2000